Výlety pěšky

Popovské lípy a Popovský kříž – Na Horní Popovskou lípu narazíme, půjdeme-li cca 2,5 km po cestě z Mariánské kolem Popovského vrchu nebo z Jáchymova po zelené. Tento památný strom – lípa malolistá se nachází na místě bývalé vsi Popov u Jáchymova. Její stáří je více než čtyřista let a obvod kmene při posledním měření byl 905 cm. Budeme – li pokračovat po zelené, dojdeme k rozcestí pod Popovským křížem (752m), odkud je krásný výhled do okolí. Po cca 200 metrech na pěšině v blízkosti sloupů vysokého napětí najdeme Dolní popovskou lípu – lípu velkolistou s obvodem kolem 8 metrů.

Naučná stezka Jáchymovské peklo – Stezka o délce 8,5 km věnovaná bývalým koncentračním táborům na Jáchymovsku. Stezku vybudoval spolek Barbora ve spolupráci s Konfederací politických vězňů a KČT Karlovy Vary za přispění referátu ŽP Karlovy Vary. Byla vybudována na paměť událostí, které se v této oblasti odehrály. Stezka návštěvníkům představí jáchymovské náměstí, mincovnu, důl Svornost, Hornický skanzen, Městský rybník a tábory nucených prací Nikolaj, Eduard, Eva, Adam, Barbora, Vršek, Eliáš I, Eliáš II, Mariánská a Rovnost. Podrobné informace o trase a o jednotlivých zastávkách zde:
https://www.moskyt.net/jachymovske-peklo

Plešivec – Na vrchol Plešivce dojdeme po modré z rozcestí Nové Město Bus nebo půjdeme po pěšině pod lyžařským vlekem na Mariánské a dále lesem kolem bývalého dolu Adam a na modrou se napojíme. Plešivec je čedičová kupa s vrcholem o nadmořské výšce 1028 metrů. Najdeme zde hotel s restaurací a rozhlednou. NOVĚ je zde postaveno lanové centrum pro děti i dospělé s mnoha dalšími atrakcemi.
https://skiarealplesivec.com/cs Celková délka jedné cesty cca 5,8km.

Horská naučná stezka Merklín – Naučná stezka začíná u nádraží v Merklíně (8km od Mariánské) a je cca 3 km dlouhá. Návštěvníkům během nepříliš náročné procházky představí například bývalé obce Horní a Dolní Kaff.

Naučná stezka Vlčí Jámy – Tato krásná naučná stezka je dlouhá 5 kilometrů. Začíná v obci Horní Blatná (18 km od Mariánské), přesněji na místním náměstí. Cestou lze vidět pozůstatky po těžbě cínu, Blatenský vodní příkop, tzv. Vlčí jámy, rozhlednu na Blatenském vrchu a další unikát – Ledovou jámu, ve které se po celý rok drží sníh.
https://www.naucnoustezkou.cz/horni-blatna-vlci-jamy

Naučná stezka Blatenský příkop – Asi čtyřhodinovou procházku slibuje tato naučná stezka, která začíná 1,5 km západně od Božího Daru na silnici Boží Dar – Ryžovna – Horní Blatná (cca 10 km od Mariánské). Stezka vede podél vodního kanálu, který dříve sloužil jako přivaděč vody do Horní Blatné pro posílení zdroje vody při těžbě rud.
http://www.bozidar.cz/cs/priroda/naucne-stezky/blatensky-prikop.html

Naučná stezka Božídarské rašeliniště - Kratší stezka začíná na náměstí v Božím Daru (9 km od Mariánské) a končí tamtéž. Délka 3,2 km. Seznamuje se vznikem rašeliniště, jeho faunou a flórou. Prochází nejvýše položenou Národní přírodní rezervací Krušných hor.
http://www.bozidar.cz/cs/priroda/naucne-stezky/bozidarske-raseliniste.html

Naučná stezka Potůčky - Kolem horské obce Potůčky vede 12km dlouhá naučná stezka procházející zaniklými obcemi a pozůstatky po těžbě, budete se pohybovat v kouzelném údolím říčky Černá. Začátek na nádraží v Potůčkách, konec tamtéž.

Zpět na výlety

Copyright © CHATALESANKA
All rights reserved